Biogram

13 realizacji rzeźbiarskich

o charakterze pomnikowym i sakralnym

11 nagród

w konkursach międzynarodowych

6 muzeów

posiadają prace Eliasza

Eliasz Dyrow urodzony 3 września 1994 w Kijowie. W ramach programu repatriacji wrócił do Ojczyzny historycznej w 2011 roku.

Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, student ASP w Gdańsku na kierunku rzeźba, mimo młodego wieku Eliasz ma w swoim dorobku nagrody w kilkunastu konkursach międzynarodowych, realizacje rzeźbiarskie w Polsce i za granicą a jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach takich osobistości jak Jego Królewska Wysokość Edward, Książę Kentu, Papież Franciszek I, Prezydent Andrzej Duda. Twórczość Eliasza można zobaczyć między innym na stałej ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Za swoje prace Eliasz został uhonorowany stypendium twórczym Marszałka Województwa Podkarpackiego (2017 r.) oraz stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia twórcze (2018 r.).

PRZEBIEG KARIERY ARTYSTYCZNEJ

2021

Monumentalny obraz „Ocalenie Europy” będący allegorią zwycięstwa w Wojnie Polsko-Bolszewickiej został uroczyście zaprezentowany i poświęcony na Jasnej Górze podczas XXVII Światowego Kongresu Kresowian.

Obraz został odebrany z entuzjazmem i podziwem, uzyskał słowa uznania od dyrektora IPN Jarosława Szarka, jak również obecnych gości honorowych i Kresowian.

Wykonanie portretu Księżnej Kentu Sary Feguson, który został jej uroczyście wręczony podczas jej wizyty do Polski.

Obraz znalazł swoje miejsce w rezydencji Brytyjskiej Rodziny Królewskiej – Zamku w Windsorze.

Uhonorowanie Rosyjską Nagrodą Artystyczna – Złotym Medalem imienia Sergieja Konienkowa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rzeźby monumentalnej, ze sformułowaniem „za talent plastycznego wyczucia formy i materiału”.

Nagroda była przyznawana przez międzynarodowe jury po zapoznaniu się z dotychczasowym dorobkiem artystycznym poszczególnych artystów.

Portfolio konkursowe Eliasza Dyrowa składało się z regularnego udziału w konkursach, wystawach i festiwalach artystycznych na wschodzie, gdzie promował Polską kulturę i historię, oraz przybliżał sylwetki polskich bohaterów narodowych. W szczególności rozpatrzeniu przez Jury zostały przedstawione rzeźbiarskie przedstawienia Tadeusza Kościuszki, Kazimierza Pułaskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, generała Józefa Hallera, marszałka Józefa Piłsudzkiego oraz Św Jana Pawła II.

Wykonanie serii grafik pod tytułem Droga Krzyżowa Syberii”, stanowiącą główny element Parku Pamięci Sybiraków w Nawsi, gmina Wielopola Skrzyńskie.

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie parku odbyło się w dniu 17 września 2021 r.

Film dokumentalny „Śniła nam się Polska”

Realizacja filmu dokumentalnego przez TVP Polonia o historii rodziny Eliasza oraz jego twórczości.
Reżyser – redaktor Anna Tomczyk. Premiera na antenie 29 września 2021.

2020

Wykonanie pracy „Ocalenie Europy” – alegorii zwycięstwa w Wojnie Polsko-Bolszewickiej. Malowidło o wymiarach 7.5×2.5 metry przedstawia symboliczną szarzę Wojska Polskiego w postaci kilkudziesięciu jeźdźców wspieranych przez liczne samoloty.

Obraz stał się tematem relacji medialnych związanych z 100. rocznicą tego zwycięstwa.

Wykonanie portretu Lecha Kaczyńskiego na zamówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Portret został przekazany podczas wiecu wyborczego w dniu 10.07.2020 w Rzeszowie.

Obraz znalazł swoje miejsce w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Odznaczenie medalem okolicznościowym Światowego Stowarzyszenie Lotników Polskich w uznanie zasług przy tworzeniu Muzeum Skarbca Lotnictwa Polskiego w Jaworzno.

Odznaczenie odbyło się podczas obchodów Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego, w dniu 21 wrzesnia 2020 r w Jaworzno.

I miejsce w XII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Portretowej „ART PORTRAIT CLUB International Festival” w Moskwie, Rosja.

Rzeźba pod tytułem „Najczystszy Syn Wolności: Tadeusz Kościuszko” zwyciężyła w nominacji „Rzeźba Monumentalna”.

Udział w XI międzynarodowym festiwalu sztuki portretowej ART PORTRAIT Inernational Festival w Sankt-Petersburgu.

Wystawa odbyła się w dniach 2-7 czerwca w sali wystawowej Rosyjskiego Związku Artystów, ul Bolshaya Morskaya 38, Sankt-Petersburg.

2019

Wykonanie portretu Jego Królewskiej Wysokości Edwardu, Książę Kentu.

Obraz został wręczony mu na urodziny jako dar od Polonii Brytyjskiej, podczas przyjęcia w White House Palace w Londynie, w dniu 31 października 2019 r.

Portret Izydora Izaaka Rabi, jedynego podkarpackiego noblisty został wręczony Prezesowi Rady Ministrów Mateuszowi Morawieckiemu, z okazji 75. Rocznicy otrzymania przez Izydora Rabi nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Wręczenie odbyło się w dniu 8 października 2019 r. podczas Kongresu 590 w Jasionce, na którym portret był wystawiony na stoisku Województwa Podkarpackiego.

I miejsce w XXVI Międzynarodowym Konkursie Sztuki Współczesnej „Russian Art Week” w Moskwie, Rosja.

Rzeźba pod tytułem „Portret generała Tadeusza Kościuszko” zwyciężyła w nominacji „Rzeźba Monumentalna”.

Wystawa pokonkursowa odbyła się w sali wystawienniczej Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych, ul Krymskiy Val 8/2, w dniach 9-14 kwietnia 2019 r.

I miejsce w X Międzynarodowym Konkursie Sztuki Portretowej „ART PORTRAIT CLUB International Festival” w Moskwie, Rosja.

Rzeźba pod tytułem „Geniusz: Ignacy Jan Paderewski” zwyciężyła w nominacji „Rzeźba Monumentalna”.

Wystawa pokonkursowa odbyła się w sali wystawienniczej Congress-Hall „Danilovskiy”, ul Dubininskaya 71/5, Moskwa, w dniach 12-17 marca 2019 r.

Licencjat

Dyplom z wyróżnieniem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego,
licencjat na specjalności Kształtowanie Przestrzeni i Design

2018

Rysunek „Stasia Ulma z Markowej” został wręczony Papieżowi Franciszkowi I przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Piotra Pilcha podczas audiencji generalnej w dniu 27 listopada 2018 r. w Auli Pawła VI w Watykanie.

W dniu 9 września 2018 r. na Jasnej Górze została otwarta wystawa „In nomine Domini. Misjonarz Afryki. Kardynał Adam Kozłowiecki SJ (1911-2007)” prezentująca życie i dzieło kard. Adama Kozłowieckiego.

W imieniu ojców i braci paulinów otwarcia wystawy dokonał o. Stanisław Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze.

Relacje medialne:

jasnagora.com

Wystawa „Ojcowie Niepodległości” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Wystawa składa się z portretów rzeźbiarskich Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego, wykonanych z gipsu patynowanego, o wysokości 1.5 m każde.

Ten projekt artystyczny jest hołdem artysty tym Wielkim Polakom którzy przyczynili się do tego by Polska była wolna.

Wykonanie portretu Krszystofa Zanussiego podczas jego pobytu w Jarosławiu, na płanie filmowym do filmu „Eter”, ktory odbywał się m.i. w budynku z pracownią artysty.

Portret został wykorzystany do okładki pierwszego litewskiego wydania książki Krzysztofa Zanussiego „Strategie Życia” wyd. VAGA, Litwa.

W dniu 8 lipca 2018 r w Jakubowicach, gmina Ożarów, został odsłonięty pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, który tu przebywał ze swymi żołnierzami w 1914 r.

Na uroczystości przybyło wielu znamienitych gości, mieszkańcy sołectwa, gminy, powiatu, województwa, kampania honorowa Wojska Polskiego. W odsłonięciu pomniku brał udział także Tomasz Jamróz-Piłsudski, praprawnuk Adama, brata marszałka.

Relacje medialne:

radio.kielce.pl

I miejsce w VIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Portretowej „ART PORTRAIT CLUB International Festival” w Moskwie, Rosja.

Rzeźba pod tytułem „Bohater: Generał Kazimierz Pułaski” zwyciężyła w nominacji „Rzeźba Monumentalna”.

Wystawa pokonkursowa odbyła się w Miedzynarodowym Centrum Designu „Art-Play”, ul Nizhniaya Syromyatnicheskaya 10, Moskwa, w dniach 30 kwietnia – 10 maja 2018 r.

Wystawa indywidualna malarstwa „Ołtarz Wolności” w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, w ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą, 2 – 18 maja.

W wydarzeniu wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści Halina Szydełko i Wojciech Buczak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, przedstawiciele służb mundurowych, rządowej administracji zespolonej, reprezentanci środowisk kombatanckich i osób represjonowanych oraz mieszkańcy województwa.

Relacje medialne:

rzeszow.gov.pl

W dniu 30 stycznia 2018 w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim odbyła się wystawa będąca podsumowaniem projektu artystycznej promocji piękna i historii Podkarpacia „Konstelacje„.

Wystawa skupiała wybrane prace tworząc spójna narracje historyczną, pokazującą jako temat przewodni walkę o niepodległość przez ukazanie bohaterów narodowych w otoczeniu podkarpackich pejzaży i zabytków architektonicznych.

Wystawą też składała się z prac pokazujących takie tematy jak diałog kultorowy i wymiana naukową pomiędzy Polską i Chinami, polaków ratujących żydów podczas II Wojny światowej, bohaterstwo ducha i humanizmu w postaci Kardynała Adama Kozłowieckiego.

Relacje medialne:

podkarpackie.pl

Udział w wystawie „In Nomine Domini: Kardynal Adam Kozłowiecki” w Sejmie RP, 25 stycznia 2018 r.

Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 za wybitne osiągnięcia twórcze

2017

Udział w wystawie na Uniwersytecie Papieskim Urbaniana w Watykanie pod tytułem „In Nomine Domini: Kardynał Adam Kozłowiecki”, organizowanej przez Fundacje „Serce bez Granic” imienia Kardynała Adama Kozłowieckiego, 10 października – 6 listopada 2017.

Obraz „Misja. Kardynał Adam Kozłowiecki” został pobłagosławiony przez Papieża Franciszka I podczas Audiencji Generalnej w dniu 11 października 2017 r.

Obraz „Portret gen. Witolda Urbanowicza” stał się częścią wystawy stałej „Historia Polskiego Lotnictwa Wojskowego” Muzeum Sil Powietrznych w Dęblinie, podczas uroczystego otwarcia muzeum po modernizacji, 7 marca 2017.

Zdjęcie przy obrazie w towarzystwie (od lewej) Tadeusza Zemuły, prezesa Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich, Sławomira Frątczaka, dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, oraz Pawła Pawłowskiego, dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Wystawa indywidualna malarstwa i grafiki „Miasto Marzenia” w ramach projektu artystycznej promocji piękna i historii Podkarpacia „Konstelacje”  w Galerii „Rynek 6” Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu, 17-30 marca 2017 r.

Relacje medialne:

pod24.info

II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Portretowej „ART PORTRAIT CLUB International Festival”, za rzeźbę „Alegoria Ognia”, w nominacji „Eksperymentalne formy rzezbiarskie”.

Wystawa pokonkursowa odbyła się w Centralnym Domie Artysty w Moskwie, ul Krymskiy Val 9, w dniach 8 – 10 marca 2017 r.

III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wspólczesnej „Art Weeks in China”, za grafikę „Portret Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego polskiego kosmonauty”, w nominacji „Kosmos i człowiek”.

Wystawa pokonkursowa odbyła się w Pekinie, Chiny, 10 – 17 kwietnia 2017 r.

II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wspólczesnej „Art Weeks in Slovenia” i Międzynarodowych plenerach „ART CIRCLE”, 15 – 20 maja 2017 r., Lublana, Słowenia.

Stypendium Twórcze
Marszałka Województwa Podkarpackiego

na realizację Projektu Artystycznej Promocji Piękna i Historii Podkarpacia „Konstelacje”

2016

Wykonanie pomniku Świętego Luigi Guanelly dla Domu Zakonnego Zgromadzenia Sług Miłości w Skawinie.

Udział w I Forum Polonii Amerykańskiej, Jasionka, Łańcut, 25-30 lipca 2016 roku.

W ramach obrad Forum Eliasz prezentował pomysł wzniesienia pomnika Ignacego Jana Paderewskiego.

I miejsce w międzynarodowym Konkursie Sztuki Portretowej „ART PORTRAIT CLUB International Festival” w Moskwie, Rosja.

Wielufigurową kompozycja pod tytułem „Miłosierdzie: Portret Świętego Luigi Guanelly” zwyciężyła w nominacji „Rzeźba Monumentalna”.

Udział w międzynarodowej wystawie „China Art Week” w Pekinie, Chiny.

Przedstawiony obraz „Złoty Wiek: Jarmark w Jarosławiu, końcowym punkcie szlaku jedwabnego w Polsce” został odznaczony dyplomem.